Auto gume

Odabir kvalitetnih auto guma za vaše vozilo je ključan korak kako biste osigurali sigurnost i performanse na cesti. Ukoliko tražite auto gume za svakodnevnu vožnju, važno je razumjeti osnovne karakteristike koje čine razliku u kvaliteti i dugotrajnosti.

1489 proizvoda u kategoriji Auto gume

1.489 proizvoda

O čemu voditi računa kada birate auto gume?

Auto gume visokog kvaliteta mogu značajno uticati na vašu sigurnost na cesti, ali i na ukupno iskustvo vožnje te udobnosti vašeg automobila. Prvi korak pri odabiru guma jeste razumijevanje samih dimenzija točkova na vašem automobilu. Kao što je vjerovatno već svima poznato, na svakoj gumi su ispisane oznake koje opisuju njene dimenzije, kao što su npr. popularne gume 205 55 R16. Ove oznake uključuju širinu gume, visinu, omjer visine i širine, kao i prečnik felge, pa je važno birati auto gume koje odgovaraju preporukama proizvođača datog modela automobila.

Pored dimenzija, važno je obratiti pažnju na sezonske varijacije guma. Postoje ljetne gume, zimske gume i cjelogodišnje gume ili, kako ih neki zovi u “univerzalke”. Svaka od njih ima specifične karakteristike koje su prilagođene vremenskim uslovima. Ljetne gume pružaju bolje prijanjanje na suvim i vlažnim putevima, dok zimske gume imaju specijalne smjese koje ostaju fleksibilne na niskim temperaturama, omogućavajući bolju kontrolu na snijegu i ledu. Cjelogodišnje gume su kompromis između ove dvije opcije, ali mogu se pokazati manje efikasnim u ekstremnim vremenskim uslovima. Kada birate auto gume BiH je dosta zahvalna po tom pitanju, zbog poprilično stabilnih temperatura. Odnosno, uglavnom ne bude ekstemnih temparatura.

Kvalitet brenda takođe igra veliku ulogu u procesu odabira guma. Pouzdani brendovi kao što su Sava gume, Hankook gume i Matador gume nude širok asortiman modela prilagođenih različitim tipovima vozila i uslovima na cesti. Gume ovih brendova su poznate po svojoj dugotrajnosti, stabilnosti u vožnji i otpornosti na habanje. Kada birate auto gume BiH tržišta, često se preporučuje istraživanje brendova i čitanje recenzija, kako biste saznali iskustva drugih vozača i utvrdili koja opcija nudi najbolji odnos između cijene i kvaliteta.

Jedan od faktora koji često zanemaruju vozači prilikom kupovine guma jeste indeks brzine i nosivosti. Ove oznake na gumama pokazuju maksimalnu brzinu i opterećenje koje guma može podnijeti bez ugrožavanja sigurnosti. Na primjer, gume 205 55 R16 često dolaze sa različitim indeksima brzine, pa je važno odabrati onaj koji odgovara vašim vozačkim navikama i preporukama proizvođača automobila. Guma koja nije prilagođena opterećenju vozila ili vožnji na većim brzinama može rezultovati smanjenom stabilnošću i povećanim rizikom od oštećenja.

Na kraju, nemojte zaboraviti na važnost pravilnog održavanja guma. Čak i najbolji modeli guma kao što su Kelly gume zahtijevaju redovno provjeravanje pritiska, balansiranje i rotaciju, kako bi se spriječilo neujednačeno trošenje i produžio vijek trajanja. Pravilno održavane gume mogu takođe značajno poboljšati i ekonomičnost potrošnje goriva, smanjiti rizik od proklizavanja, te osigurati mirniju vožnju.

Koje su glavne razlike između ljetnih i zimskih guma za auto?

Hajde da se sada malo detaljnije pozabavimo razlikom između ljetnih i zimskih auto guma. Ljetne i zimske gume imaju ključne razlike koje su rezultat specifičnih zahtjeva vožnje u različitim vremenskim uslovima. Ljetne gume su dizajnirane za optimalne performanse u toplijim uslovima, obezbjeđujući maksimalno prijanjanje na suvoj i vlažnoj cesti. Njihov dezen je “manje agresivan”, sa širim kanalima za odvod vode, što omogućava bolje prianjanje na mokrim površinama. Smjesa koja se koristi u proizvodnji ljetnih guma postaje tvrđa na višim temperaturama, što doprinosi smanjenju trošenja i poboljšanju stabilnosti prilikom vožnje pri velikim brzinama.

Nasuprot tome, zimske gume su konstruisane da budu efikasne u hladnim uslovima, naročito kada temperature padnu ispod 7°C. Njihova smjesa je mekša i fleksibilnija u hladnim uslovima, omogućavajući bolje prianjanje na snijegu, ledu i bljuzgavici. Dezen zimskih guma je dublji i agresivniji, sa posebnim šarama koje “hvataju” snijeg i led, dok mnogi modeli imaju sitne ureze, tzv. lamelice, koje dodatno poboljšavaju prijanjanje. Zimske gume su neophodne u BiH tokom zimskih mjeseci, jer omogućavaju sigurniju vožnju i smanjuju rizik od proklizavanja.

Osim razlike u smjesi i dizajnu, ljetne i zimske gume se razlikuju i u ponašanju prilikom kočenja. Na suvoj cesti, ljetne auto gume će uvijek imati kraći zaustavni put, dok na snijegu i ledu, zimske auto gume znatno nadmašuju ljetne u smislu prianjanja i kočenja. U hladnim uslovima, ljetne gume za auto postaju krute i gube sposobnost da osiguraju optimalno prijanjanje točkova, što može dovesti do toga da se sporije zaustave te smanjene kontrole nad vozilom. Time može doći do proklizavanja, što može biti vrlo opasno i po vas, ali i po druge vozače.

Kada koristiti ljetne, a kada zimske gume?

Pravilno vrijeme za prelazak sa ljetnih na zimske gume zavisi od klimatskih uslova. Preporučuje se prelazak na zimske gume čim temperature padnu ispod 7°C, jer tada ljetne gume gube efikasnost. Na proljeće, kada temperature ponovo porastu, važno je vratiti ljetne gume kako biste osigurali optimalne performanse vozila. Korištenje ljetnih guma tokom zime ili zimskih guma tokom ljeta može rezultovati smanjenom sigurnošću, većim troškovima održavanja i kraćim vijekom trajanja guma. Što se tiče zakonskih obaveza, zimske auto gume u BiH se moraju imati od 1. septembra, kao uostalom i ostala zimska auto oprema i dijelovi.

Još jedna bitna razlika leži u potrošnji goriva. Ljetne gume, zbog svoje tvrđe smjese i manjeg otpora kotrljanju, omogućavaju veću ekonomičnost u toplijim uslovima, dok zimske gume povećavaju potrošnju zbog svoje mekše smjese i dubljeg gazećeg sloja. Zato, vožnja zimskih guma tokom ljeta ne samo da smanjuje efikasnost već može dovesti i do bržeg trošenja i povećanih troškova potrošnje goriva.

Za vozače koji se suočavaju sa promjenjivim uslovima vožnje u BiH, a ne žele sezonsku zamjenu guma, moguća je opcija cjelogodišnjih guma. Međutim, treba imati na umu da su cjelogodišnje gume kompromis između ljetnih i zimskih guma, te nisu uvijek najefikasniji izbor za vozače koji se često suočavaju sa ekstremnim uslovima, poput velikih vrućina ili obilnog snijega. Ali, s obzirom da kod nas u BiH rijetko kada imamo ekstremne temaparature, bilo da se radi o zimi ili o ljetu, ove univerzalne auto gume mogu biti pun pogodak.

Cjelogodišnje gume su posebno popularne među vozačima koji žele izbjeći sezonsku zamjenu guma i jednostavnije održavati svoje vozilo. One pružaju zadovoljavajuće performanse tokom većeg dijela godine, uz prilagođavanje raznim vremenskim uslovima. Smjesa i dezen ovih guma su napravljeni tako da obezbijede dobro prijanjanje na mokrim, suvim, pa čak i snježnim cestama, što ih čini svestranom opcijom. Iako možda ne pružaju vrhunske performanse kao specijalizovane ljetne ili zimske gume, cjelogodišnje gume su odličan izbor za vozače u BiH, gdje su, kao što smo rekli, temperature umjerene i ekstremni uslovi nisu česti. Ove gume omogućavaju solidnu ravnotežu između performansi i ekonomičnosti, jer smanjuju potrebu za čestom zamjenom i održavanjem, a istovremeno nude sigurnost i udobnost tokom vožnje u različitim uslovima.

Pravilno održavajte auto gume kako bi duže trajale - šta možete uraditi?

Pravilno održavanje auto guma je veoma bitno kako biste osigurali njihovu dugotrajnu upotrebu i optimalne performanse. Jedan od najvažnijih aspekata je redovno provjeravanje pritiska u gumama. Gume za auto sa nedovoljnim pritiskom, odnosno koje nisu dovoljno napuhane, mogu prouzrokovati neujednačeno trošenje, povećanu potrošnju goriva i smanjenu kontrolu nad vašim vozilom. S druge strane, ne bi trebalo niti da prenapuhate vaše auto gume, jer se time gubi sposobnost pravilnog prijanjanja na cesti.

To može biti vrlo opasno ukoliko se nalazite na autoputu i vozite prevelikom brzinom. Zbog toga, pritisak u gumama bi trebali da provjeravate makar jednom mjesečno, ali i svaki put prije polaska na duža putovanja. Što se tiče pritiska, koristite preporučene vrijednosti u zavisnosti od modela automobila koji posjedujete. Često na unutrašnjem dijelu poklopca od rezervoara za gorivo će vam pisati na koliko bar-a treba da naduvate vaše auto gume.

Pored redovnog održavanja pravilnog pritiska u gumama, preporuka je i da rotirate vaše gume za auto. Opšte je poznato da se prednje i zadnje gume tokom vožnje ne troše jednako. Uglavnom prednje gume uglavnom nose veći teret i trpe veći pritisak prilikom skretanja u krivinama i slično. Upravo zbog toga, redovna rotacija guma otprilike na svakih 8.000 do 10.000 kilometara, osigurava ravnomjerno trošenje svih guma. Time se smanjuje potreba za prijevremenom zamjenom guma. Rotacije guma je posebno važna za vozače koji koriste gume kao što su Sava gume ili Kelly gume, jer pravilna rotacija pomaže da se u potpunosti iskoriste sve njihove prednosti.

Još jedan korak ka produžavanju životnog vijeka guma jeste redovno balansiranje i poravnavanje točkova. Neuravnoteženi točkovi mogu dovesti do nepravilnog trošenja guma, vibracija tokom vožnje, pa čak i oštećenja osovine vozila. Balansiranje guma omogućava da se masa ravnomjerno rasporedi, dok poravnavanje točkova osigurava da se gume ne troše neujednačeno. Takođe, nepravilno poravnanje može rezultovati bržim habanjem jedne strane gume, što će smanjiti njihovu efikasnost i ubrzati potrebu za zamjenom.

Održavanje pravilne dubine spoljašnjeg sloja takođe je ključno za sigurnost i dugotrajnost guma. Ovaj sloj gume za auto je odgovoran za prijanjanje gume na cesti, posebno u mokrim i klizavim uslovima. Minimalna preporučena dubina ovog sloja je 1,6 mm, ali je preporučljivo zamijeniti gume prije nego što dosegnu ovu granicu. To je naročito važno za zimske gume koje zahtijevaju veću dubinu za sigurnu vožnju na snijegu i ledu. Gume kao što su Hankook gume i Matador gume dolaze sa indikatorima istrošenosti, što olakšava vozačima praćenje kada je vrijeme za zamjenu.

Na kraju, važno je izbjegavati preopterećenje vozila jer to može ubrzati habanje guma. Svaka guma ima svoj indeks nosivosti, što znači da postoji maksimalna težina koju može podnijeti bez gubitka performansi. Preopterećenje ne samo da povećava trošenje guma već i smanjuje njihovu efikasnost u smislu kočenja i upravljanja. Vozači često zaborave da prilagode vozačke navike, posebno tokom putovanja sa dodatnim teretom, što može dovesti do oštećenja guma i smanjenja njihovog vijeka trajanja.

Česte greške koje vozači prave prilikom kupovine i korištenja auto guma

Jedna od najčešćih grešaka koju vozači prave prilikom kupovine auto guma je odabir pogrešnih dimenzija guma. Vozači često biraju gume koje nisu u skladu sa specifikacijama njihovog vozila, što može rezultirati neujednačenim trošenjem, smanjenim prijanjanjem i problemima sa upravljanjem. Svako vozilo ima preporučene dimenzije guma koje su navedene u priručniku, a nepoštovanje tih preporuka može ugroziti sigurnost i dugotrajnost guma. Dimenzije guma, poput gume 205 55 R16, trebaju biti pažljivo birane kako bi se osigurale optimalne performanse na cesti.

Još jedna česta greška jeste zanemarivanje sezonske primjene guma. Vozači u BiH često pokušavaju da voze sa ljetnim gumama tokom zime ili obrnuto, kako bi uštedjeli na zamjeni guma. Međutim, ovakva praksa može dovesti do lošeg prijanjanja na cesti, dužeg zaustavnog puta i mnogo, mnogo većeg rizika od proklizavanja. Ljetne gume gube efikasnost na niskim temperaturama, dok zimske gume brže troše u toplijim mjesecima, što znači da je sezonska zamjena guma neophodna za sigurnu vožnju.

Vozači često prave grešku i prilikom izbora brenda, odlučujući se za jeftinije gume nepoznatih proizvođača bez uzimanja u obzir kvaliteta i dugotrajnosti. Poznati brendovi kao što su Sava gume, Hankook gume ili Goodyear gume nude garanciju kvaliteta, sigurnosti i izdržljivosti. Kupovina jeftinih guma može na prvi pogled izgledati kao ušteda, ali dugoročno gledano, takve gume se brže troše i često ne pružaju adekvatnu sigurnost na cesti, što može dovesti do većih troškova za održavanje vozila ili čak opasnosti u vožnji.

Još jedna greška koju vozači često prave jeste zanemarivanje indeksa brzine i nosivosti guma. Ovi indeksi su važni jer određuju koliko guma može izdržati u smislu težine i brzine prije nego što njene performanse počnu opadati. Na primjer, ako vozite veći automobil ili često putujete na duže rute autoputem, važno je izabrati gume koje imaju adekvatne indekse za takve uslove. Odabir guma sa nižim indeksom može dovesti do prebrzog habanja ili čak pucanja guma u ekstremnim situacijama.

Kupovina polovnih guma je još jedna česta greška koja može imati ozbiljne posljedice. Iako polovne gume na prvi pogled izgledaju kao povoljnija opcija, one dolaze sa mnogo rizika. Dubina “šara” može biti ispod preporučene granice, što smanjuje prijanjanje i povećava rizik od proklizavanja na mokrim cestama. Osim toga, polovne gume mogu imati unutrašnja oštećenja koja nisu odmah vidljiva, što ih čini manje pouzdanima i povećava rizik od neželjenih nezgoda.

Dodatno, vozači često zaboravljaju važnost redovnog održavanja guma nakon kupovine. Čak i najbolje gume, kao što su Kelly gume i druge poznate marke, zahtijevaju redovno balansiranje, provjeru pritiska i rotaciju kako bi se osigurao dug vijek trajanja. Zanemarivanje ovih aktivnosti dovodi do neujednačenog trošenja guma, većeg rizika od oštećenja i smanjenih performansi na cesti. Pravovremeno održavanje i zamjena guma kada je to potrebno može značajno produžiti vijek trajanja, ali i poboljšati sigurnost vožnje.

Šta je sa recikliranim gumama?

Reciklirane auto gume predstavljaju važan korak ka smanjenju ekološkog otiska auto-industrije, jer svake godine milioni starih guma završavaju na deponijama. Ove gume mogu biti opasne za životnu sredinu zbog svoje spororazgradive prirode, ali recikliranjem se smanjuje količina otpada i omogućava ponovna upotreba vrijednih materijala. Reciklažom se stare gume prerađuju u nove proizvode, poput gumenih podloga koje se mogu nalaziti iznad igrališta za djecu, ali i građevinskih materijala ili čak novih guma, što mnogi proizvođači već uveliko rade. Na ovaj način se smanjuje potreba za proizvodnjom potpuno novih guma, što direktno doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida i drugih štetnih gasova.

Jedna od prednosti recikliranih guma jeste smanjenje potrošnje prirodnih resursa. Proizvodnja novih guma zahtijeva velike količine sirovina, kao što su nafta, prirodni kaučuk i drugi hemijski sastojci, dok se recikliranjem može iskoristiti već postojeći materijal. Reciklirane gume pomažu u očuvanju prirodnih resursa i smanjuju potrebu za ekstrakcijom novih materijala. Ovo je posebno važno u današnjem svijetu, gdje održivost postaje ključni faktor u mnogim industrijama, uključujući i automobilsku.

Međutim, iako reciklirane gume donose značajne ekološke prednosti, postoje određeni izazovi u vezi sa njihovim performansama. Gume napravljene od recikliranih materijala često nemaju istu izdržljivost i prijanjanje kao potpuno nove gume, što ih čini manje privlačnim za vozače koji traže vrhunske performanse. Reciklirane gume mogu imati kraći vijek trajanja i biti manje otporne na habanje, što može dovesti do češće zamjene. Zato je važno pažljivo razmotriti kako će se reciklirane gume koristiti, odnosno u kojim uslovima i za koje vrste vožnje su najprikladnije.

Ali, s obzirom na napredak tehnologije, i ovaj problem se posljednjih godina mnogo ublažio. Odnosno, reciklirane gume su danas mnogo boljeg kvaliteta i gotovo da su na istom nivou kao i auto gume koje se nanovo proizvode. Dakle, za vozače koji žele smanjiti svoj ekološki otisak, reciklirane gume mogu biti veoma dobra opcija. Posebno su pogodne za vozače koji uglavnom voze u gradskim uslovima, gdje brzine nisu visoke, a cesta je u dobrom stanju. Takođe, ove gume često dolaze po nižoj cijeni u odnosu na potpuno nove gume, što ih čini privlačnim izborom za one koji žele uštedjeti, a pritom doprinijeti zaštiti životne sredine.

Na kraju, važno je još jednom napomenuti da se tehnologija proizvodnje recikliranih guma konstantno razvija, te se očekuje da će u budućnosti one postati još bolja opcija za širok spektar vozača. S napretkom u reciklažnim procesima, moguće je da će reciklirane gume uskoro ponuditi poboljšane performanse, smanjiti ekološki otisak i postati konkurentne sa novim gumama u pogledu kvaliteta i trajnosti. Sve veći broj vozača i kompanija se okreće ekološki održivim rješenjima, što će dodatno podstaći inovacije u ovoj oblasti!

Auto dizalice kao neophodna oprema koju morate posjedovati

Auto dizalice su jedan od najvažnijih alata koji svaki vozač treba imati u svom vozilu, posebno kada je u pitanju redovno održavanje guma ili hitna situacija na cesti. Bez obzira na to da li se suočavate sa probušenom gumom ili jednostavno mijenjate ljetne gume za zimske auto gume, auto dizalica vam omogućava brzo i sigurno podizanje vozila. Na tržištu postoje različite vrste autodizalica, uključujući mehaničke i hidraulične, a svaki tip nudi specifične prednosti. Na primjer, hidraulične auto dizalice su jednostavnije za korištenje jer zahtijevaju manji fizički napor, dok su mehaničke auto dizalice laganije i kompaktnije, pa ih je lakše držati u vozilu. Bez obzira na vrstu koju odaberete, auto dizalica je osnovni alat koji može značajno smanjiti stres i vrijeme provedeno u neugodnim situacijama, poput zamjene probušene gume na cesti.

Sigurnost je ključna prilikom korištenja auto dizalice, te je važno da vozači znaju kako pravilno koristiti ovaj alat. Prije podizanja vozila, uvijek je važno postaviti vozilo na ravnu površinu i uključiti ručnu kočnicu kako bi se spriječilo njegovo kretanje. Takođe, treba obavezno provjeriti položaj autodizalice ispod automobila, jer pogrešno postavljanje može rezultovati oštećenjem vozila ili opasnim nezgodama. Kvalitetna autodizalica, posebno one koje su dizajnirane za teža vozila, osigurava stabilnost tokom podizanja i omogućava siguran rad oko guma. Redovno održavanje autodizalice, poput provjere njenog mehanizma i eventualnog podmazivanja, takođe je važno kako bi alat uvijek bio spreman za upotrebu.

Osim što su neophodne za hitne situacije, auto dizalice su korisne i za redovno održavanje vozila. Mijenjanje guma, provjera kočnica ili zamjena ulja – sve ove aktivnosti postaju znatno lakše i sigurnije uz pomoć autodizalice. U kombinaciji sa ostalom auto opremom, poput moment ključeva ili sigurnosnih klinova, auto dizalica vam omogućava da efikasno obavite mnoge zadatke na svom vozilu bez potrebe za odlaskom u servis. Mnogi vozači smatraju da je auto dizalica alat koji im daje osjećaj samostalnosti i spremnosti za sve izazove na cesti, te je zbog toga ona nezamjenjiv dio opreme za svakog odgovornog vozača.

Nabavite nove ratkape i dodatno uljepšajte izgled vaših točkova

Ratkape su često zanemaren dio opreme, ali zapravo igraju važnu ulogu u zaštiti felgi i dugotrajnosti vaših auto guma. Ove plastične ili metalne zaštite dizajnirane su tako da pokrivaju felge, čime ih štite od prljavštine, vlage i manjih oštećenja. Kada koristite autodizalicu za zamjenu guma, često se može desiti da felge budu izložene ogrebotinama ili udarcima, a upravo tu ratkape dolaze do izražaja, pomažući u očuvanju felgi. Osim toga, ratkape su ekonomičan način da produžite vijek trajanja vaših felgi, a time i cjelokupnog izgleda vozila.

Osim zaštitne funkcije, ratkape nude i estetski doprinos vašem vozilu. Biranje odgovarajućih ratkapa može značajno unaprijediti vizuelni izgled automobila, posebno ako vozite u urbanim sredinama gdje je estetika važan faktor. Različiti dizajni ratkapa, kao što su ratkape SJS ili pak ratkape Versaco, omogućavaju vam da personalizujete izgled vozila i uskladite ga sa sopstvenim stilom. Bilo da preferirate klasičan, moderan ili sportski izgled, ratkape su jednostavan način da promijenite izgled automobila bez velikih ulaganja. Ova kombinacija stila i funkcionalnosti čini ratkape korisnim dodatkom za svakog vozača. Zbog svega navedenog, ratkape su više od samo dodatka - one su veoma bitan element svakog automobila koji pruža i funkcionalnost i stil.